Kim są, skąd pochodzą, jak trafili do Dęblina podchorążowie jako pierwsi szkolący się na M-346 Bielik? Jak wygląda lot tą maszyną z perspektywy pilota? Telewizja Republika przygotowała reportaż z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

 

Reportaż z cyklu „Zawód żołnierz” przedstawia pierwszych podchorążych Szkoły Orląt, dla których finałem studiów jest szkolenie praktyczne na najnowszych maszynach polskiej armii. Po jego zakończeniu będą gotowi, by od razu przesiąść się do bojowych F-16. Choć jak sami przyznają, pewnie ktoś z nich może pozostać w Dęblinie, by uczestniczyć w szkoleniu kolejnych podchorążych.

W reportażu poznajemy nie tylko ludzi, ale i wiele drobiazgów z ich codzienności: jak często latają, jak wygląda odprawa, jak porozumiewają się w powietrzu i na ziemi. Unikalne, niespotykane dotąd ujęcia pokazują też lot z perspektywy pilota M-346.

Reportaż z cyklu „Zawód żołnierz” 

Autorem reportażu jest Michał Trześniewski, zdjęcia wykonał Marcin Fonfara, z autorami przy realizacji współpracowała por. Ewa Złotnicka z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.