Alenia Aermacchi dysponuje technologią i umiejętnościami umożliwiającymi zaprojektowanie i dostarczenie klientom kompletnych Zintegrowanych Systemów Szkoleniowych (Integrated Training System - ITS), zoptymalizowanych pod kątem różnych faz programu szkoleniowego/treningu przyszłych pilotów myśliwców najnowszych generacji.
Na system oferowany przez Alenia Aermacchi składają się:
- samolot M-346,
- Naziemny System Szkoleniowy (GBTS)
- odpowiednie Zintegrowane Wsparcie Logistyczne (ILS).
Opracowane przez Alenia Aermacchi systemy nie tylko pomagają skrócić czas szkolenia i usprawnić jego przebieg, ale także obniżyć koszt kształcenia pilota - to wszystko dzięki możliwości wykorzystania wielu danych z naziemnych symulatorów, przesyłanych w czasie rzeczywistym bezpośrednio do systemu komputerowego samolotu M-346 w czasie lotu ćwiczebnego.
Aby zapewnić świeżo upieczonym pilotom płynne przejście z maszyn szkoleniowych do samolotu bojowego nowej generacji, a także w celu uzyskania maksymalnego usprawnienia procesu szkolenia, Alenia Aermacchi stworzyła kompleksowe rozwiązanie na miarę XXI wieku.
Naziemny System Szkoleniowy, opracowany przez Alenia Aermacchi jako element Zintegrowanego Systemu Szkoleniowego M-346, jest prawdopodobnie najbardziej zaawansowanym narzędziem tego rodzaju na świecie. Oprócz systemu kształcenia na odległość (e-learning), symulatora procedur i symulatora z zakrzywionym wyświetlaczem (trenera zadań cząstkowych czyli zaawansowanej wersji Trenera Lotu Operacyjnego /OFT/), firma oferuje również symulator pełnej misji (FMS) z kopulastą osłoną w pełnym zakresie widzenia - 360 stopni. To urządzenie gwarantuje najwyższy realizm odzwierciedlenia kabiny samolotu i symulacji lotu.
Kabina wygląda jak prawdziwa, jest wyposażona we wszystkie urządzenia sterownicze, przyciski, dźwignie itp., a urządzenia reagują dokładnie tak jak w prawdziwym samolocie bojowym. Rozdzielczość wirtualnej mapy, osiągająca 50 cm, sprawia, że symulacja doznań szkolonych pilotów jest niezwykle skuteczna. Ponadto symulator pozwala także na użycie okularów noktowizyjnych (NVG) i wyświetlacza montowanego na hełmie (HMD).
Naziemnego Systemu Szkoleniowego M-346 nie można traktować jako zwykłego narzędzia służącego wyłącznie do obniżenia kosztów, przez zmniejszenie liczby godzin lotu potrzebnych do wyszkolenia pilota. Dzięki sprzężeniu symulatora, poprzez łącze danych, z wbudowaną w samolocie symulacją szkolenia taktycznego (ETTS), oraz koncepcję wirtualnej konstruktywnej symulacji na żywo (LVC), można zrealizować bardzo wiele skomplikowanych sytuacji szkoleniowych w czasie lotu samolotu (na żywo), symulatora (wirtualnie) i symulacji ETTS (konstruktywnie) w tzw. środowisku rozproszonych operacji podczas realizacji misji (DMO).
Godnym uwagi elementem Zintegrowanego Systemu Szkoleniowego jest stacja planowania misji i składania raportów (MPDS). Za jej pomocą instruktor i kadet planują przed lotem zadania, a po wykonaniu misji sprawdzają informacje zarejestrowane w jej trakcie. Stacja MPDS jest niezwykle istotnym elementem systemu szkolenia, ponieważ pozwala szkolącym się pilotom na przyzwyczajenie się wykonywania misji szkoleniowych, będących de facto lotami rzeczywistymi lub wirtualnymi, i na funkcjonowanie w realiach podobnych do rzeczywistych misji. Umożliwia także, co niezwykle istotne, zaplanowanie tych wszystkich szczegółów na ziemi.
komponenty naziemnego systemu szkoleniowego GBTS (Ground Based Training System)
Urządzenia GBTS: trenażery CBT (Computer Based Training)
Sprzęt szkoleniowy CBT (szkolenie z wykorzystaniem komputera) ma umożliwić przekazanie kursantom wiedzy o systemie A/c:
- elementach konstrukcyjnych
- silnikach
- systemie przeciwpożarowym
- detektorach ppoż. i przegrzania
- układzie dodatkowego zasilania
- układzie paliwowym
- układzie elektrycznym
- układzie hydraulicznym
- podwoziu
- układzie sterowania podwoziem przednim
- układzie hamulców kołowych
- układach przyrządów pilotażowych
- innych instrumentach i wskaźnikach
- systemie ostrzegania
- systemach podtrzymywania życia
- systemach kontroli środowiska
- systemach ochrony przed oblodzeniem i deszczem
- awionice, nawigacji i wskaźnikach
- systemach komunikacji
- systemach oświetlenia
- systemach tlenowych
- systemie kombinezonu antyprzeciążeniowego
- wskaźnikach nahełmowych i systemach wskazywania
- systemie symulacji szkolenia taktycznego ETTS
Urządzenia GBTS: trenażery SBT (Simulator Based Training)
Głównym zadaniem SBT (treningu opartego na symulatorze) jest umożliwienie szkolonym pilotom kontaktu z odpowiednim wirtualnym środowiskiem M-346 oraz graficzną reprezentacją kokpitu w postaci panelu sterowniczego, rozwijanie niezbędnych praktycznych umiejętności oraz pewności siebie podczas wykonywania najważniejszych procedur w misjach szkoleniowych.
Misje i umiejętności trenowane na SBT:
- HOTAS
- procedury zwykłe
- procedury awaryjne
- procedury nawigacyjne
- procedury taktyczne
Stacja planowania misji i składania raportu (MPDS)
Wspólne narzędzie stosowane do obsługi M-346 A/c, FMS, i OFT, pozwala na zaplanowanie, instruktaż, załadowanie zaplanowanej misji na kartę pamięci, przekazuje ją do urządzenia szkoleniowego (samolot lub symulatory) oraz umożliwia złożenie raportu. Dane z każdego lotu są archiwizowane w „cyfrowej marynarce szkoleniowej” ucznia.
Każde pomieszczenie ze stacją MPDS jest wyposażone w:
- stację roboczą z jednym ekranem lub wieloma ekranami,
- biurko, szafę, podręczniki i mapy,
- ścienne wyświetlacze projekcyjne,
- miejsce do planowania jednej lub wielu misji i składania raportu.
Stacja monitorowania w czasie rzeczywistym (RTMS)
Stacja RTMS umożliwia monitorowanie w czasie rzeczywistym wbudowanego systemu szkolenia taktycznego i modyfikację z ziemi poprzez łącze danych. Częścią RTMS jest Centrum Obserwacji Misji do szkolenia uczniów przy jednoczesnej obserwacji, w czasie rzeczywistym, zaawansowanych ćwiczeń taktycznych.